Brak odbioru odpadów? Możliwa zła segregacja!
Pamiętajmy, że od 1 stycznia 2020r. w Polsce segregacja jest obowiązkowa.
Odpady dzielimy na 5 podstawowych frakcji:
- metale i tworzywa sztuczne
- papier
- szkło
- bio
- resztkowe
Unia Europejska wprowadziła wymagane poziomy recyklingu w kolejnych latach. W 2025 roku 55% odpadów komunalnych w Polsce powinno być przygotowanych do ponownego użycia i recyklingu, w 2035 roku ten wynik ma być poprawiony do 65%. Gminy, które nie osiągną wymaganych poziomów narażone są na kary.
Pod koniec ubiegłego miesiąca w Sopocie na pojemnikach z odpadami komunalnymi zaczęły pojawiać się naklejki o złej segregacji. Umieszczone naklejki na pojemnikach mogą występować w dwóch kolorach: żółtym i czerwonym.
Kolor żółty sugeruje, że nasz pracownik zauważył na danym adresie złą segregację po raz pierwszy. W przypadku, gdy na tym samym adresie pracownik zaobserwuje złą segregację ponownie, wtedy umieści naklejkę koloru czerwonego. W wyniku powtarzającej się nieodpowiedniej segregacji może zostać naniesiona wyższa opłata za odbiór odpadów komunalnych.
Kiedy dokładnie stosowane są naklejki?
Dla przykładu – jeśli w pojemniku z makulaturą znajdzie się szkło, wtedy pracownicy naszej spółki umieszczą naklejkę z informacją, że odpady zostaną odebrane zgodnie z harmonogramem odpadów resztkowych.
Jeśli w pojemniku z makulaturą znajdzie się np. gruz lub elektroodpady, wtedy umieszczona zostanie naklejka wzywająca do prawidłowego przesegregowania pojemnika.
Dlaczego warto segregować?
- przesegregowane odpady trafiają do recyklingu, w ten sposób zmniejszamy zużycie surowców naturalnych
- przetwarzając śmieci dajemy im drugie życie
- chronimy środowisko
- tworzymy czyste otoczenie
- ułatwiamy pracę innym!
- zmniejszamy ilość śmieci w przestrzeni, powstaje mniej nielegalnych wysypisk
- po prostu się opłaca – płacimy mniej!