Biuro Obsługi Klienta
Poniedziałek: 9:00 - 17:00
Wtorek - piątek: 7:00 - 15:00

Słowem wstępu wyjaśnimy, czym właściwie jest szalet miejski?

Szaletem nazywamy toaletę miejską, budynek wolnostojący będący rodzajem publicznej ubikacji.

W latach 90 toalety miejskie traciły swoje uznanie. Zamykane, często były przekształcane np. w puby miejskie i przeznaczane do innych celów. Dzisiaj to się zmienia. Toalety miejskie wracają do przestrzeni publicznej. A czy wiedzieliście, że na terenie Sopotu funkcjonuje 6 automatycznych szaletów oraz 2 obsługowe?

Skorzystaliśmy z usług dwóch najpopularniejszych dostawców szaletów miejskich w Polsce. Są to Budotechnika oraz Gigant. Zdecydowaliśmy się na wymienionych producentów, ponieważ zapewniają nam m.in. automatyczne czyszczenie muszli po każdym użyciu, intuicyjny panel użytkowania oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w postaci obecności dedykowanych poręczy, czy możliwej do swobodnego manewrowania przestrzeni.

Pomimo zauważalnych różnic między produktami dwóch firm, ich obsługa jest bardzo prosta. Za skorzystanie z toalety pobierana jest drobna opłata. Na terenie całego Sopotu wynosi 2 zł za wejście. Aby skorzystać z toalety wystarczy wrzucić monetę lub zbliżyć kartę do czytnika. Aby otworzyć szalet musimy nacisnąć łatwo widoczny guzik. Po skorzystaniu z toalety, po prawej stronie drzwi znajduje się przycisk koloru zielonego, naciśnij, a drzwi się otworzą. W przypadku braku rekacji, po prawej stronie sedesu znajduje się czerwony „grzybek”, który umożliwi awaryjne otworzenie toalety.

Na panelu obsługowym szaletu znajdują się 4 diody, które podświetlają się w zależności od czynności, którą wykonuje obecnie toaleta:

„serwis” –  gdy wyświetla się dioda, poczekaj z płatnością – toaleta myje się, aby mogli Państwo skorzystać w odpowiednich warunkach higienicznych i sanitarnych;

„awaria” – dioda podświetla się, gdy toaleta jest nieczynna. Możliwe, że jeszcze nie dotarła do nas informacja o awarii toalety. Będziemy wdzięczni, jeśli nam to Państwo zgłoszą kontaktując się z Biurem Obsługi Klienta;

„zajęte” – oznacza to, że ktoś właśnie korzysta z toalety. Poczekaj na swoją kolej;

„wolny” – toaleta jest gotowa do skorzystania.

Po 20 minutach użytkowania, toaleta otwiera się automatycznie i załącza się alarm dźwiękowy, sygnalizujący, że skończył się czas.

W trosce o Państwa bezpieczeństwo oraz zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych toalety są sprzątane przez naszych pracowników dwa razy dziennie, podczas tych czynności uzupełniane są środki czystości.

Nasze toalety miejskie funkcjonują całodobowo, przez cały rok. Tylko jedna toaleta działa sezonowo. Poniżej umieszczamy listę szaletów miejskich:

  • Powstańców Warszawy
  • SKM Sopot Kamienny Potok (skrzyżowanie ulic Wejherowskiej i Łowickiej)
  • Bitwy pod Płowcami (przy placu zabaw)
  • Emilii Plater (przy wejściu na plażę)
  • Grunwaldzka (skrzyżowanie ulic Grunwaldzkiej i Chopina)
  • Ceynowy (skrzyżowanie ulic Ceynowy i Powstańców Warszawy)
  • Bohaterów Monte Cassino (skrzyżowanie ulic Sobieskiego i Bohaterów Monte Cassino)

wyjątek – godziny otwarcia: okres 1.05-31.08 10:00-22:00,

okres 1.09-30.04 10:00-18:00

  • Haffnera (skrzyżowanie ulic Haffnera i Osiedlowej)

toaleta jest sezonowa od 1.05-31.08,

godziny otwarcia: poniedziałek-czwartek 10:00-18:00,

piątek-niedziela 10:00-20:00.

 

Zachęcamy Państwa również do skorzystania z naszej aplikacji EcoHarmonogram, gdzie w zakładce “szalety miejskie” znajdziecie Państwo dokładne dane geolokalizacyjne sopockich toalet miejskich.