Biuro Obsługi Klienta
Poniedziałek: 9:00 - 17:00
Wtorek - piątek: 7:00 - 15:00

Kompostownik i kompost – czym jest i co warto wiedzieć o tych dwóch pojęciach?

Kompostownik można zdefiniować jako pojemnik lub miejsce, w którym przeprowadzany jest proces rozkładu organicznych substancji oraz przekształcania ich w kompost.

Wychodząc z tej definicji możemy określić, że kompost to bardzo wartościowy nawóz organiczny powstający głownie z resztek roślinnych, który zawiera cenne mikro i makroelementy.

Wciąż niedoceniany, jest prostym i naturalnym sposobem na zagospodarowanie odpadów organicznych wytwarzanych w gospodarstwach domowych. Jest nawozem o jednolitej strukturze i ziemistym zapachu, można go stosować bez ograniczeń.

Ścięta trawa, chwasty, zagrabione liście, wraz z odpadami organicznymi powstającymi w kuchni warto wyrzucić do kompostownika. Uzyskamy z tego naturalny nawóz, który następnie możemy wykorzystać podczas uprawy roślin i warzyw w przydomowym ogrodzie.

A dlaczego warto? Kompost oprócz tego, że przyspiesza wzrost i rozwój roślin, to doskonale użyźnia glebę, usprawnia produkcję próchnicy.

Produkcja kompostu jest darmowa, ale niestety czasochłonna. Aby uzyskać w 100% przerobiony kompost musimy czekać czasami nawet 12 miesięcy. Można jednak przyspieszyć ten proces kupując różne środki, które mogą usprawnić cały proces nawet o kilka miesięcy.

Na rynku można kupić gotowe kompostowniki, ale można zbudować je również samemu, np. z palet, czy siatki ogrodzeniowej.

Istnieje jeszcze łatwiejszy sposób! Wymaga on tylko odrobiny miejsca w ogrodzie. Wystarczy w ustronnym miejscu usypać stos, w którym będziemy składować nasze odpady organiczne. Należy pamiętać, żeby od czasu do czasu przeczesywać pryzmę, aby dostarczać tlen.

Kompostownik najlepiej ulokować w miejscu zacienionym, przynajmniej częściowo, ponieważ kompostowanie najlepiej zachodzi przy odpowiedniej wilgotności. Półcień lub cień wpływa na skrócenie czasu powstawania kompostu.

Co warto kompostować?

– skoszona trawa, siano,

– opadłe liście, chwasty,

– stara ziemia,

– ścięte gałęzie krzewów,

– obierki, resztki warzyw i owoców,

– trociny,

– popiół drzewny.

 

A czego nie powinno się kompostować?

– ryb, mięsa i kości,

– odchodów zwierząt domowych,

– liści dębu, kasztanowca, buka, olchy i orzecha włoskiego (mogą hamować rozwój mikroorganizmów i długo się rozkładają),

– zlewek zawierających sól i chemikalia,

– cytrusów i skórek (spowalniają tworzenie komprostu).

 

Kompost się po prostu opłaca, dlatego zachęcamy. Po co wydawać pieniądze na sztuczne nawozy, jeśli możemy mieć naturalny nawóz za darmo.