Biuro Obsługi Klienta
Poniedziałek: 9:00 - 17:00
Wtorek - piątek: 7:00 - 15:00

Śmieciarka z zabudową bębnową – czyli pojazd, który wygląda jak śmieciarka połączona z cysterną. Czy zastanawialiście się kiedyś, czym różni się i jak działa śmieciarka z podłużną, okrągłą zabudową od tej standardowej?

Technika komunalna daje wybór i wiele możliwości jeżeli chodzi o rodzaj zabudowy śmieciarki. Wyróżniamy zabudowy jednokomorowe, wielokomorowe oraz bębnowe, czyli właśnie pojazd z zabudową typu rotopress.

Na tym rodzaju chcielibyśmy się skupić i krótko przedstawić jak on działa i jakie są zalety tego systemu.

 

FAUN Rotopress – jest to zabudowa śmieciarki z bębnem obrotowym o objętości skrzyni ładukowej od 18m3 do 23m3. Metoda bębna obrotowego jest szczególnie przydatna do odbioru np. bioodpadów lub popiołów z gospodarstw domowych. Jest to zabudowa, która zapewnia dużą ładowność, ma szczelną konstrukcję bębna, umożliwiającą odbiór nieczystości ciekłych.

Zasada działania jest prosta – odpady, które zostają załadowane do odwłoka trafiają do zabudowy – bębna obrotowego, który jest w ciągłym ruchu i napędzany jest za pomocą silnika hydraulicznego.

Wewnętrzne ściany bębna posiadają spiralę o zacieśniających się zwojach, które przemieszczają odpady, stale je zagęszczając, na początek bębna, aż do ściany. Stopień zagęszczenia można oczywiście regulować w zależności od potrzeb i rodzaju zbieranego odpadu.

W przypadku odbioru bioodpadów zaleca się mniejsze zagęszczenie, aby uniknąć wyciskania płynów.

Odwłok zabudowy został skonstruowany z myślą o tym, żeby ciekłe resztki odpadów nie przedostawały się na zewnątrz, a gromadziły się w osobnym zbiorniku.

Ogromną zaletą tej zabudowy jest fakt, że odpady dzięki stałej cyrkulacji są dobrze wymieszane, rozdrobnione i napowietrzone, co zapobiega fermentacji powodującej nieprzyjemny zapach. Dzięki temu odpad trafiając na wysypisko jest już przygotowany i nadaje się jako wkład do kompostowania, co przyczynia się do przyspieszczenia całego procesu.

Rozładunek pojazdu polega na zmianie kierunku obrotów spirali, dzięki czemu odpady przemieszczane są z początku na koniec bębna.